SKF 3207A-2RS1 bearings
SKF double row angular contact ball bearing with seals, SKF Explorer
Measurement system
Metric
Bore diameter
35.000 mm
Outside diameter
72.000 mm
Width
27.000 mm
Cr
40500 N
C0r
30000 N
Limiting speed
6300 r/min
Net weight
0.455 kg
Number of rows
2
Contact angle deg
30
Sealing
Seal on both sides
Cage
Steel cage
Bearing material
Steel
Rolling material
Steel
Internal clearance
CN
Lubricant in bearing
Grease
Relubrication feature
Without
In stock
Technical specification for SKF 3207A-2RS1
SKF 3207A-2RS1
Part Number 3207A-2RS1
Description Double row angular contact ball bearing with seals
Number of rows 2
Contact angle 30°
Ring type One-piece inner and outer rings
Axial internal clearance CN
Cage Sheet metal
Sealing Contact seal on both sides
Dimensions
d 35.0 mm Bore diameter
D 72.0 mm Outside diameter
B 27.0 mm Total width
d2 ≈45.4 mm Recess diameter inner ring shoulder
D2 ≈63.85 mm Recess diameter outer ring shoulder
r1,2 min. 1.1 mm Chamfer dimension
a 42 mm Distance pressure point(s)
Abutment dimensions
da min. 42 mm Abutment diameter shaft
da max. 45 mm Abutment diameter shaft
Da max. 65 mm Abutment diameter housing
ra max. 1 mm Fillet radius
Calculation Data
C 40.5 kN Basic dynamic load rating
C0 30.0 kN Basic static load rating
Pu 1.27 kN Fatigue load limit
  6300.0 r/min Limiting speed
  • Bore diameter: 35.0 mm
  • Outside diameter: 72.0 mm
  • Width: 27.0 mm
  • Basic dynamic load rating: 40.5 kN
  • Basic static load rating: 30.0 kN
  • Contact angle: 30°
Comments
Related products
SKF  3207A/C3  Angular contact ball bearings
SKF 3207A/C3
Brand: SKF
SKF  3207A  Angular contact ball bearings
SKF 3207A